Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN VASİYETİ

VASİYETİN YAZILIŞI

DOLMABAHÇE SARAYI
05 Eylül 1938

Dolmabahçe Sarayının 71 sayılı odası.
         Odanın ortasında, duvara dayalı ceviz oymalı karyolanın üstünde beyaz tülden bir cibinlik asılı.
         Karyolanın yanında mermer bir masa, masadaki küllükte (K.A) markalı ucu yaldızlı son cigarası.
         Cibinliğin altında işlemeli beyaz yatak örtüsü.mavi atlastan yorgan.
         Komidi’ nin üstünde mor bir şişe, bir kolonya şişesi ve dokuzu beş geçe duran saat.
         Bu oda, 10 Kasım’ da olduğu gibi.
         Günlerden pazartesi idi. 05 Eylül 1938 Pazartesi.
         Atatürk, vasiyetini, Dolma bahçe Saray’ında, yatak odasında, 05 Eylül 1938 Pazartesi günü yazdı.

KAPIYI KAPA KİMSE İÇERİ GİRMESİN...
         Karyolanın sağ yanında ayakta bir adam duruyordu.
         Atatürk, ayaktaki adama:
         - Derhal yazalım, kapıyı kapa, içeri kimse girmesin, dedi.
         Ayaktaki, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Hasan Rıza SOYAK’ tı.

GİZLİ VASİYET:
         Mustafa Kemal, vasiyetini gizli tutuyordu.
          Genel Sekreter Hasan Rıza SOYAK, bir gün önce, 04 Eylül 1938 Pazar sabahı Atatürk’ün yanına girdi. Yatakta, başı biraz yüksekte, sırt üstü yatıyordu Atatürk. Denize, Üsküdar kıyılarına bakıyordu.
         Başını çevirdi. Genel Sekretere, yatağın ayak ucunda bir yer gösterdi. Ardından, her günkü sorusunu sordu.
    - Ne haber?

UZUN KİPRİKLERİ ISLANMIŞTI:
         Atatürk, sağ elini SOYAK’ a uzattı, onun yardımı ile yatakta doğruldu, bağdaş kurup oturdu. Yine denize, karşı kıyılara bakıyordu. Sonra başını Genel Sekretere çevirdi. Uzun kirpikleri ıslanmıştı.
Şu vasiyetname işi
         Atatürk, başı öne eğik, ağır, ağır konuşuyordu:
         - Bu yolda konuşmak, benim içinde, senin içinde ağır bir şey ama başka çaremiz yoktur,
konuşmaya mecburuz çocuk! Hani seninle ara sıra bir işimizden bahsederdik. Hatta bunun içinde özel bir kanun çıkarılmıştı. Şu vasiyetname meselesi. .. bu gün yarın o işi bitirmeliyiz. Nasıl olsa bir gün karnımdan su alınacaktır, ne olur, ne olmaz. Bağırsaklardan biri delinebilir. Başka bir arıza olabilir, herhalde ihtiyatlı olalım.
         - Emrinizi sırf öteden beri düşündünüz   bir şey  olmak itibarı ile dinliyorum, gerçekte buna şimdi hiç de gerek  yoktur. Yapılacak şey gayet basit bir ameliyattır, buyurduğunuz tehlike katiyen varit değildir, diyen SOYAK’ a:
         - Her ne ise... şimdi gerekir mi, gerekmez mi, bu tartışmayı bırakalım da bunu mutlaka yapalım. Mal olarak nemiz varsa derhal bir listesini yapıp bana getir, emrini verdi.

TASLAK:
         Genel Sekreter çıkıp listeyi düzenledikten sonra yanına girdiği zaman, Atatürk aynı durumda idi. Listeyi inceleyip vasiyetin esaslarını SOYAK’ a not ettirdi. Ardında da bu işin kimsece duyulmamasına çok özen gösterilmesini sıkı sıkıya tembihledi.
         SOYAK, Selahattin YARGI ile bir vasiyetname taslağı düzenledi. Genel Sekreterin kendisi bu taslağı büyük harflerle yazı makinesinden geçirdi. İşte 05 Eylül sabahı, Atatürk’ün bakıp bazı yerlerini değiştirerek el yazısına döktüğü taslak, buydu.
         Atatürk 05 Eylül günü, vasiyetini, el yazısı ile yazıp bitirdikten sonra, baş ucunda ki komidinin çekmecesine yerleştirdi. Vasiyetnameyi bir zarfa koyup kapattı.

VASİYETİ

DOLMABAHÇE
 05/09/1938 PAZARTESİ

Malik olduğum bütün nukut ve hisse senetleri ile Çankaya’daki menkul ve gayri menkul emvalimi Cumhuriyet Halk Partisine atideki şartlarla, terk ve vasiyet ediyorum:

1-Nukut ve hisse senetleri, şimdiki gibi, İş Bankası tarafından nemalandırılacaktır.
              2-Her seneki nemadan, bana nispetleri şerefi mahfuz kaldıkça, yaşadıkları müddetçe, Mabule’ye ayda 1000, Afet’e 800, Sabiha Gökçen’e 600, Ülkü’ye 200 lira ve Reukiye ile Nebile’ye şimdiki (şimdiki gibi) (şimdiki halde) (şimdilik) 100’ er lira verilecektir.
              3-Sabiha Gökçen’e bir ev de alınabilecek ayrıca para verilecektir.
              4-Makbule’nin yaşadığı müddetçe Çankaya’da oturduğu ev de emrinde kalacaktır.          
              5-İsmet İnönü’nün çocuklarına yüksek tahsillerini ikmal için muhtaç olacakları yardım
yapılacaktır.
              6-Her sene nemadan mütebaki miktar yarı yarıya, Türk Tarih ve Dil kurumlarına tahsis
edilecektir.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Bul
Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi